Визначення місця проживання дитини з матір’ю – найчастіша ситуація в Україні.
Чи означає це, що мами можуть бути спокійними у разі розлучення, адже діти в більшості випадків раніше залишалися саме з ними?
Вважаємо, що мами вже не можуть почуватися спокійно тією мірою, як це було ще недавно.
Справа в тому, що тривалий час існувала судова практика, за якою дитина могла бути відібрана у мам тільки у виняткових випадках: якщо мама безпробудна п’яниця, наркоманка і таке інше. У всіх інших випадках, – і орган опіки і піклування, і суд, ставали набік мам, визначаючи місце проживання дитини саме з матір’ю.
Але, схоже, такому підходу настає кінець: мати і батько однаково повинні будуть доводити, що проживання дитини саме з ним, – на користь дитини. І саме він (мати чи батько) зможе забезпечити найкращий розвиток, виховання дитини, догляд за нею.
У яких випадках при розлученні визначення місця проживання з матір’ю буде кращим?
Що потрібно для того, щоб визначити місце проживання дитини з матір’ю?
Спробуємо розібратися з урахуванням змінених підходів до вирішення подібної категорії справ.
Що враховує орган опіки та піклування, а також суд, приймаючи рішення про те, з ким має проживати дитина?
При зверненні до суду з позовом про визначення місця проживання дитини до участі у справі буде залучено орган опіки та піклування (іноді це служба з прав дітей) за місцем проживання дитини.
Відповідно до частини 4 статті 19 Сімейного кодексу України, при розгляді судом спорів про встановлення місця проживання дитини участь органу опіки та піклування у справі є обов’язковою.
Як правило, під час підготовки справи до розгляду, суд зобов’язує орган опіки та піклування дати свій висновок щодо того, з ким має залишитися проживати дитина.
На виконання своїх обов’язків та ухвали суду, орган опіки та піклування до підготовки висновку вивчає:
- умови проживання дитини
- умови, які може запропонувати йому кожен із батьків
- особисту прихильність дитини до кожного з батьків
- стан здоров’я кожного з батьків
- стан здоров’я дитини
- ставлення кожного з батьків до виконання батьківських обов’язків (хто займається вихованням, навчанням, зокрема позашкільною освітою, здоров’ям дитини)
- матеріальне становище кожного з батьків.
При цьому умови проживання дитини, умови, які може запропонувати кожен із батьків, а також відношення кожного з батьків до виконання батьківських обов’язків, – підтверджується висновком органу опіки та піклування за результатами проведеного обстеження.
Цей висновок подається до суду та приймається судом до уваги при визначенні питання з ким проживатиме дитина (при винесенні рішення у справі).
Особиста прихильність дитини до кожного та батьків, – може бути встановлена за результатом роботи з дитиною психолога, яка видасть відповідний висновок для суду.
Стан здоров’я дитини та батьків, – підтверджується висновками медичного закладу.
Матеріальне становище кожного з батьків – підтверджується довідками з місця роботи (або податкової служби – для підприємців).
Виходячи з того, що обидва батьки мають рівне право та обов’язок брати участь у вихованні своєї дитини, за результатами проведеного органом опіки та піклування вивчення обставин справи, перевага може бути віддана тому з батьків:
- хто краще дбає про всебічний розвиток дитини та її здоров’я
- хто створив кращі побутові умови для всебічного розвитку дитини та в змозі підтримувати такий розвиток дитини
- до якого дитина більше прив’язана
- хто за станом здоров’я може достатньою мірою займатися всебічним розвитком дитини, її вихованням
- хто може краще матеріально забезпечувати потреби дитини.
Наша порада жінкам! Зверніться вчасно до Адвоката. Досвідчений Адвокат вивчить усі обставини саме вашої справи та зможе їх правильно оцінити, дати рекомендації та поради.
Не варто сподіватися, що і у вашому випадку суд чи орган опіки вирішать, що дитина повинна жити разом з вами тільки тому, що ви мама.
При вирішенні цього питання і суд, і орган опіки повинні будуть всебічно вивчити саме вашу ситуацію та ухвалити рішення саме у вашій справі, а ці обставини, як ви розумієте, – у всіх різні.
Читайте також:
- Скільки коштує подати на розлучення в Україні через суд (2023 рік)?
- Які документи потрібні для розлучення через суд?
- Як правильно посвідчити копії документів у суд?
- Розлучення в Україні: безкоштовна Консультація юриста, 2023
- Як розлучитися з чоловіком без його згоди: Україна
- Поділ майна при розлученні і без розлучення, 2023
- Як поділити кредит після розлучення?
- Які права у батьків на виховання своєї дитини?
- Усунення перешкод в спілкуванні з дитиною