юридичні послуги з 2000 року

консультація Адвоката

Визначення місця проживання дитини з батьком в Україні

Визначення місця проживання дитини з батьком в Україні – чи можливе таке?

Як ми вже писали, – суди частіше залишають проживати дітей разом із мамою. Тому є як об’єктивні, так і суб’єктивні причини.

Отримати рішення суду, яким місце проживання дитини визначать із батьком, – досить складно. Але, можливо.

Важливо пам’ятати, – кожна справа про визначення місця проживання дитини має свої особливості і тому не варто озиратися на чужий, можливо не зовсім вдалий досвід.

Кожна судова справа унікальна як складом учасників, так і обставинами, доказами, якими сторони обґрунтовуватимуть свої вимоги та заперечення.

У яких випадках при розлученні дитини віддають батькові?

Як залишити дитину з батьком під час розлучення в Україні?

і

Як збільшити шанси залишення дитини на виховання батькові?

Спробуємо розібратися із проблемою.

У яких випадках при розлученні дитину віддають батькові?

Насамперед слід зазначити, що у мам, формально (по закону) немає жодних переваг перед татами у питаннях виховання дітей.

АЛЕ при вирішенні питання «з ким має проживати дитина після розлучення?», – Закон і практика, на перший погляд, – розходяться. Діти частіше, і навіть у більшості випадків, залишаються з мамами.

Якщо мама та тато не змогли самостійно вирішити з ким проживатиме дитина, – така суперечка вирішуватиметься із залученням органу опіки та піклування, а при незгоді з її рішенням, – у судовому порядку.

При цьому інтереси та побажання батьків будуть на другому плані: і орган опіки та піклування, і суд, виходитимуть з інтересів дітей (дитини) у пошуках відповіді на запитання «з ким із батьків дитині буде краще?», «хто з батьків краще зможе забезпечити дитині всебічний розвиток, виховання?».

При цьому, в більшості випадків орган опіки та піклування, а також суд приходять до висновку, що дитина має залишитися проживати з мамою.

І це незважаючи на те, що батько, часто, може запропонувати дитині окрему, облаштовану кімнату для проживання, краще матеріальне забезпечення.

Чому так? І як змінити ситуацію?

Краще матеріальне забезпечення, яке найчастіше виноситься батьками на перший план, – не є визначальним фактором при прийнятті рішення судом, оскільки дитина потребує догляду, турботи, всебічного розвитку.

Чи завжди батьки-чоловіки можуть повною мірою це забезпечити? А якщо й можуть, – чи завжди вони можуть це правильно подати, довести в суді?

З нашої практики, – дуже рідко батьки-чоловіки можуть правильно розставити акценти та зібрати докази того, що проживання дитини з батьком, – в інтересах дитини.

Дізнайтесь більше у Адвоката!
Збільшіть шанси відстояти своє право на виховання дитини!

Як же залишити дитину з батьком під час розлучення?

Насамперед слід знати процедуру, яка застосовується при вирішенні спорів, що стосуються визначення місця проживання дитини:

 • незалежно від того, хто звертається до суду з позовом про визначення місця проживання дитини, – до участі у справі залучається орган опіки та піклування (іноді це служба у справах дітей) за місцем проживання дитини.

Суд зобов’язує орган опіки та піклування дати свій висновок щодо того, з ким має залишитися проживати дитина.

Орган опіки та піклування повинен всебічно вивчити:

 • умови проживання дитини
 • умови, які може запропонувати йому кожен із батьків
 • встановити особисту прихильність дитини до кожного з батьків
 • стан здоров’я кожного з батьків
 • стан здоров’я дитини
 • ставлення кожного з батьків до виконання батьківських обов’язків (хто займається вихованням, навчанням, зокрема позашкільною освітою, здоров’ям дитини)
 • матеріальне становище кожного з батьків.

При цьому умови проживання дитини, умови, які може запропонувати кожен із батьків, а також відношення кожного з батьків до виконання батьківських обов’язків, – підтверджується висновком органу опіки та піклування за результатами проведеного обстеження.

Особиста прихильність дитини до кожного та батьків, – може бути встановлена за результатом роботи з дитиною психолога, яка видасть відповідний висновок для суду.

Стан здоров’я дитини та батьків, – підтверджується висновками медичного закладу.

Матеріальне становище кожного з батьків – підтверджується довідками з місця роботи (або податкової служби – для підприємців).

Виходячи з вищеописаного, за результатами проведеного органом опіки та піклування дослідження, перевага буде у того з батьків:

 • хто краще дбає про всебічний розвиток дитини та її здоров’я
 • хто створив кращі побутові умови для всебічного розвитку дитини та в змозі підтримувати такий розвиток дитини
 • до якого дитина більше прив’язана
 • який за станом здоров’я може достатньою мірою займатися всебічним розвитком дитини, її вихованням
 • який може краще матеріально забезпечувати потреби дитини.

Важливо також враховувати, що психологічно у виграші будуть ті батьки, які зможуть запропонувати дитині виховання у повній сім’ї: якщо батько повторно одружився, у новому шлюбі у нього народилася дитина і між дружиною у новому шлюбі та дитиною виникли теплі, довірчі стосунки, – все це, безумовно, позитивно характеризуватиме батька та зніме сумніви щодо того, чи зможе батько оточити дитини турботою та опікою належним чином.

Що сказав Європейський Суд з прав людини та як це вплине на права батьків в Україні

01.07.2017 року Європейський Суд з прав людини ухвалив рішення у справі «М.С. проти України», яке вже змінює судову практику в Україні.

У зазначеному рішенні Європейський Суд з прав людини зробив висновок про порушення судами України принципу рівності прав батьків під час вирішення питань опіки над дітьми. Рішення у зазначеній справі не є чимось новим для практики Європейського Суду з прав людини: ЄСПЛ і раніше неодноразово наголошував, що батьки повинні мати рівні права у спорах про опіку над дітьми, і жодні презумпції, засновані на ознаці статі, не повинні братися до уваги.

Відповідно до статті 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», суди України повинні застосовувати Конвенцію та практику Європейського суду як джерело права.

Читайте також: