Які права у батьків на виховання своєї дитини?
Насамперед варто зазначити, що батьки мають рівні права на виховання своєї дитини.
Також батьки однаковою мірою відповідальні за виховання та матеріальне забезпечення своєї дитини.
Права та обов’язки батьків закріплені у законодавстві, зокрема у Сімейному кодексі України, а також у Законі України «Про охорону дитинства» (№2402-III від 26.04.2001 року).
Так, стаття 150 Сімейного кодексу України передбачає, що батьки зобов’язані виховувати дитину у дусі поваги до прав та свобод інших людей, любові до своєї сім’ї, народу, своєї Батьківщини. Батьки повинні дбати про здоров’я дитини, її фізичний, духовний і моральний розвиток, забезпечувати отримання дитиною повної загальної середньої освіти, повинні поважати дитину, готувати її до самостійного життя.
Стаття 12 Закону України «Про охорону дитинства» передбачає однакову відповідальність за виховання, навчання та розвиток дитини. Батьки або особи, які замінюють батьків, одночасно мають право і несуть обов’язок виховувати дитину, піклуватися про її здоров’я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її вроджених здібностей, поважати власну гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці.
Також законодавство передбачає обов’язок батьків матеріально дбати про свою дитину (утримувати дитину) навіть після того, як вони (батьки) будуть позбавлені батьківських прав. Ця стаття вказує на те, що виховання в сім’ї є основою розвитку особистості дитини.
Відповідно до частини 3 статті 157 Сімейного кодексу України той із батьків, з ким проживає дитина (як правило це мама), не має права перешкоджати тому з батьків, хто проживає окремо (як правило це тато дитини), спілкуванню з дитиною та участі у її вихованні, за умови, що таке спілкування не перешкоджає нормальному розвитку дитини.
Також закон встановлює право батьків на безперешкодне спілкування зі своєю дитиною, крім випадків, коли таке право обмежене в силу закону.
В силу норми статті 154 Сімейного кодексу України батьки мають право здійснювати самозахист своєї дитини, повнолітніх доньки та сина, а також мають право звертатися до суду, органів державної влади та місцевого самоврядування за захистом прав та інтересів дитини.
Частина 1 статті 151 Сімейного кодексу України передбачає, що батьки мають переважне право перед іншими особами на особисте виховання дитини. Очевидно, ця норма стосується, в першу чергу, бабусь і дідусів, які часто втручаються у виховання дитини, не зважаючи або не враховуючи думку батьків дитини.
Що говорить закон
З вищезазначених норм закону чітко випливає, що:
- обоє з батьків (мама і тато) абсолютно рівні у питаннях виховання дітей. Ніхто з батьків не має ні морального, ні юридичного права вирішувати який із методів виховання дитини є «правильним», «потрібним», «важливішим» і так далі. Єдина вимога закону з цього питання, – щоб форми та методи виховання не суперечили законодавству та моральним засадам суспільства (див. частину 3 статті 151 Сімейного кодексу України)
- питання виховання дитини батьки повинні вирішувати спільно
- батьки мають переважне право перед іншими особами на особисте виховання дитини
- не має значення «з ким» із батьків проживає дитина: питання виховання та утримання дитини повинні вирішуватись батьками спільно аж до досягнення дитиною повноліття.
Як бути, якщо один із батьків перешкоджає вихованню дитини?
Як правило, такі ситуації дуже індивідуальні і немає стандартної, універсальної відповіді на це питання.
Приймаючи те чи інше рішення або вживаючи ту чи іншу дію, слід враховувати, що останнім часом у законодавстві України з’явилися норми про «домашнє насильство». Тому кожну свою дію слід обмірковувати, щоб не погіршити і так складне становище.
Зверніться вчасно до Адвоката. Досвід та знання Адвоката можуть бути використані на вашу користь.
Читайте також:
• Усунення перешкод в спілкуванні з дитиною
• Адвокат з розлучень в Україні консультує з питань розірвання шлюбу (розлучення) у 2023 році
• Скільки коштує розлучення через суд в Україні: 2023 рік
• Поділ майна під час розлучення та без розлучення: адвокат, Київ
• Поділ майна під час розлучення: ТОП-5 міфів
• Як розлучитися з чоловіком без його згоди: Україна
• Розірвання шлюбу в судовому порядку в Україні: у яких випадках розлучення можливе лише через суд
• Аліменти: як стягнути аліменти в Україні
• Як правильно скласти позовну заяву до суду (зразок, завантажити)?