юридичні послуги з 2000 року

консультація Адвоката

Заборона на виїзд з України у 2023 році

останнє оновлення 27.01.2023

Правові підстави для обмеження права на виїзд за кордон

Відповідно до ст. 33 Конституції України кожному, хто на законних підставах перебуває на території України, гарантується свобода пересування, вільний вибір місця проживання, право вільно залишати територію України, за винятком обмежень, які встановлюються законом.

Порядок здійснення громадянами України права на виїзд з України, а також випадки, коли допускається тимчасове обмеження права громадян на виїзд з України, регулюються Законом України «Про порядок виїзду з України і в’їзду в Україну громадян України» от 21.01.1994 року № 3857-XII.

Статтею 6 зазначеного вище закону, встановлені підстави для тимчасового обмеження права громадян України на виїзд з України. Однією з таких підстав є ухилення особи від виконання зобов’язань, покладених на неї судовим рішенням.

Порядок виконання судових рішень врегульовано Законом України «Про виконавче провадження», в тому числі і в частині тимчасового обмеження права громадян на виїзд з України у випадку ухилення боржника від виконання зобов’язань, покладених на нього судовим рішенням.

Так, Законом України «Про виконавче провадження» передбачене право державного (приватного) виконавця «у випадках ухилення боржника від виконання обов’язків, покладених на нього рішенням, звертатися до суду для встановлення тимчасового обмеження у праві виїзду боржника – фізичної особи або керівника боржника – юридичної особи за межі України до виконання обов’язків за рішенням або погашення заборгованості за рішенням про стягнення періодичних платежів».

Таким чином, тимчасове обмеження фізичної особи у праві виїзду за межі України застосовується виключно за судовим рішенням (ухвалою суду)

Виключенням є виконавчі провадження, у яких виконуються рішення про стягнення аліментів на дитину.

У таких провадження виконавець може виносити постанови про обмеження у праві виїзду за кордон і без рішення суду.

Порядок розгляду судами подання державного або приватного виконавця про тимчасове обмеження фізичної особи у праві виїзду за межі України встановлено статтею 441 ЦПК України.

Питання про тимчасове обмеження боржника – фізичної особи або керівника боржника – юридичної особи у праві виїзду за межі України при виконанні судових рішень вирішується судом за місцезнаходженням органу державної виконавчої служби за поданням державного виконавця або за місцезнаходженням виконавчого округу за поданням приватного виконавця.

Детальний порядок подання виконавцем заяви про встановлення тимчасового обмеження у праві виїзду боржника – за межі України регулюється розділом XIII Інструкції щодо організації примусового виконання рішень, затвердженої Наказом Міністерства юстиції України № 512/5 від 02.04.2012 року.

Про направлення до суду подання про встановлення тимчасового обмеження у праві виїзду виконавець повідомляє боржника. Однак судовий розгляд такого клопотання здійснюється судом без виклику та повідомлення сторін (боржника та стягувача).

Таким чином, для встановлення обмеження у праві виїзду за межі України необхідні такі передумови:

  • рішення суду про стягнення боргу, що набрало законної сили
  • відкрито виконавче провадження з примусового виконання рішення суду
  • встановлено факт ухилення боржника від виконання своїх зобов’язань за рішенням суду
  • звернення виконавця до суду з поданням про встановлення тимчасового обмеження у праві виїзду за межі України та доведення ним у суді факту ухилення боржника від виконання своїх зобов’язань за рішенням суду
  • ухвалення судом рішення про тимчасове обмеження боржника у праві виїзду за кордон України.

Оскільки право на свободу пересування гарантоване Конституцією України, обмеження цього права має застосовуватися як крайній захід впливу на боржника, який:

1) не виконує рішення суду,

і

2) після реалізації усіх можливих та передбачених законом засобів примусового виконання рішення.

Варто враховувати, що сама собою наявність рішення суду про стягнення коштів (кредиту, боргу за комунальні послуги тощо) не є підставою для обмеження права громадянина України на виїзд з України.

Читайте також:

Як стягнути аліменти в Україні

Стягнення аліментів на дитину в Україні

Відповідальність за несплату аліментів на дитину в Україні у 2023 році

• Зразок заяви до міліції (поліції) за злісну несплату аліментів 2023 Україна

Як зняти арешт з майна (квартири, машини, дачі)?

Як правильно скласти Позовну заяву або Заяву до суду, 2023 рік (Україна)