Як укласти договір онлайн (online) з Адвокатом
Для укладання договору про надання правової допомоги з Адвокатом, – достатньо мати Кваліфікований електронний підпис.
Адвокат надішле проект договору у електронному вигляді, у сучасному форматі електронного документу «*.pdf». Ви зможете його вікрити практично на будь-якому сучасному пристрої, – від мобільного телефону до персонального комп’ютера.
Після ознайомлення з текстом договору та за умови відсутності пропозицій чи зауважень до наданого проекту договору, – підпишіть його Кваліфікованим електронним підписом та надішліть підписаний документ Адвокату.
Звертаємо вашу увагу, що електронний підпис має бути саме Кваліфікованим, а не Удосконаленим. В чому між ними різниця, – читайте нижче.
Адвокат підпише договір зі свого боку та надішле його вам. З цього моменту електронний договір матиме вже два електронні підписи.
Перевірити накладені на документ електронні підписи можна на сайті Центрального засвідчувального органу за цією адресою, або на сайті сервісу «ДІЯ» за цією адресою.
Які бувають електронні підписи
На сьогодні в Україні використовуються два види електронних підписів:
- Удосконалений електронний підпис (УЕП) та
- Кваліфікований електронний підпис (КЕП).
Різниця у них – у рівні захищеності та юридичній ідентичності власноручному підпису.
Удосконалений електронний підпис (УЕП), який використовується найчастіше, забезпечує середній рівень довіри до схем електронної ідентифікації, а тому не завжди може використовуватися для підписання юридичних документів.
Аналогом власноручного підпису, в силу частини 4 статті 18 Закону України «Про електронні довірчі послуги», є саме КЕП («4. Кваліфікований електронний підпис має таку саму юридичну силу, як і власноручний підпис, та має презумпцію його відповідності власноручному підпису»).
Як відрізнити КЕП від УЕП
Удосконалений електронний підпис (УЕП), як правило, зберігається «на флешці», «на диску». Тобто на незахищеному від викрадення чи несанкціонованого використання носію.
При підписанні таким електронним підписом документів, Протокол перевірки підпису матиме відповідні позначки:
- тип носія особистого ключа «Незахищений»
- тип підпису «Удосконалений».
Виглядає це у «Протоколі створення та перевірки кваліфікованого та удосконаленого електронного підпису» так:

Кваліфікований електронний підпис (КЕП) розміщується на токені (з вигляду – та ж сама «флешка», але – це не флешка, а захищений апартний пристрій) або у хмарному середовищі Центру сертифікації ключів.
При підписанні таким електронним підписом документів, Протокол перевірки підпису матиме відповідні позначки:
- тип носія особистого ключа «Захищений»
- тип підпису «Кваліфікований».
Виглядає це у «Протоколі створення та перевірки кваліфікованого та удосконаленого електронного підпису» так:

Важливо! Доказом кваліфікованого електронного підпису є позначка, що Тип носія особистого ключа Захищений. Всі інші підписи є удосконаленими.
Як перевірити електронний підпис
Якщо у вас вже є електронний підпис, але ви не знаєте який він: Удосконалений чи Кваліфікований, то визначити це досить просто:
- підпишіть вашим електронним підписом будь-який документ на порталі «ДІЯ» або на сайті Центрального засвідчувального органу (ЦЗО)
- завантажте підписаний документ на свій комп’ютер
- перейдіть на сайт Центрального засвідчувального органу за цією адресою, або на портал «ДІЯ» за цією адресою, завантажте підписаний раніше документ. Натисніть «Перевірити»
- сформується протокол перевірки підпису, в якому знайдіть рядок «Тип носія особистого ключа» → у ньому має бути позначка «Захищений….». Далі знайдіть рядок «Тип підпису». В ньому має бути позначка «Захищений».
Як отримати КЕП?
Оскільки Кваліфікований електронний підпис може зберігатися або «на руках», або у «хмарному середовищі», то і способів отримання їх існує 2:
- безпосередньо у надавача послуг електронного підпису («Кваліфікований надавач електронних довірчих послуг»). Реєстр надавачів таких послуг дивіться за цією адресою. У нашій практиці найчастіше використовуються електроні підписи, які видані АТ «Приватбанк», Державною податковою службою та Державним підприємством «ДІЯ»
- online, – наприклад у свого банку, якщо він таку послугу надає. З відомих нам банків, таку послугу надає Приватбанк. Якщо вам відомі і інші банки, які видають Кваліфіковані електронні підписи онлайн, – напишіть нам у коментарі, під цією Консультацією, ми доповнимо цю Консультацію.
Як отримати КЕП від Приватбанку?
КЕП від Приватбанку називається Smart ID.
Докладна інструкція як отримати такий підпис – надана Приватбанком за цим посиланням.
Якщо коротко, – функцію створення електронного підпису від Приватбанку (SmartID) закладено у функціонал додатку Приват24. Вам же – достатньо його активувати.
Зробити це досить просто: